V14P550PX2855
V14P550PX2855
Part Number
V14P550PX2855
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Data sheet
V14P550PX2855.pdf
Delivery Services
V14P550PX2855
Comments
    V14P550PX2855 Specifications
    SeriesUltraMOV™
    RoHSRoHS
    Energy190J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts745 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency180 pF @ 1 MHz