V150LA20C
V150LA20C
Part Number
V150LA20C
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V150LA20C.pdf
Delivery Services
V150LA20C
Comments
    V150LA20C Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy215J
    Features-
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency7000 pF @ 1 MHz