V150LC10C
V150LC10C
Part Number
V150LC10C
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
RADIAL LEAD VARISTOR
Data sheet
V150LC10C.pdf
Delivery Services
V150LC10C
Comments
    V150LC10C Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy100J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency800 pF @ 1 MHz