V150LS20BPX2855
V150LS20BPX2855
Part Number
V150LS20BPX2855
Description
VARISTOR 229.5V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V150LS20BPX2855.pdf
Delivery Services
V150LS20BPX2855
Comments
    V150LS20BPX2855 Specifications
    SeriesLS
    RoHSRoHS
    Energy80J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)243 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)229.5 V
    Capacitance @ Frequency1600 pF @ 1 MHz