V151HB34
V151HB34
Part Number
V151HB34
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 240V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V151HB34.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V151HB34
Comments
    V151HB34 Specifications
    SeriesHB34
    RoHSRoHS
    Energy300J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency8000 pF @ 1 MHz