V151HC40
V151HC40
Part Number
V151HC40
Description
VARISTOR 240V 40KA DISC 40MM
Data sheet
V151HC40.pdf
Delivery Services
V151HC40
Comments
    V151HC40 Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Energy300J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency8000 pF @ 1 MHz