V175LA20CPX10
V175LA20CPX10
Part Number
V175LA20CPX10
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V175LA20CPX10.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V175LA20CPX10
Comments
    V175LA20CPX10 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy220J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts175 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)297 V
    Varistor Voltage (Min)243 V
    Varistor Voltage (Typ)270 V
    Capacitance @ Frequency7000 pF @ 1 MHz