V180ZS20PX2855
V180ZS20PX2855
Part Number
V180ZS20PX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V180ZS20PX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V180ZS20PX2855
Comments
    V180ZS20PX2855 Specifications
    SeriesZS
    RoHSRoHS
    Energy52J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts115 V
    Maximum DC Volts153 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V
    Capacitance @ Frequency2400 pF @ 1 MHz