V201HG34
V201HG34
Part Number
V201HG34
Description
VARISTOR 314V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V201HG34.pdf
Delivery Services
V201HG34
Comments
    V201HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy350J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts200 V
    Maximum DC Volts265 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)345 V
    Varistor Voltage (Min)283 V
    Varistor Voltage (Typ)314 V
    Capacitance @ Frequency6350 pF @ 1 MHz