V202CA60
V202CA60
Part Number
V202CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 3.3KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V202CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V202CA60
Comments
    V202CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy7500J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts2 kV
    Maximum DC Volts2.5 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)3.63 kV
    Varistor Voltage (Min)2.97 kV
    Varistor Voltage (Typ)3.3 kV
    Capacitance @ Frequency1200 pF @ 1 MHz