V20E17AUTO
V20E17AUTO
Part Number
V20E17AUTO
Description
VARISTOR 27V 5KA DISC 20MM
Data sheet
V20E17AUTO.pdf
Delivery Services
V20E17AUTO
Comments
    V20E17AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy35J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge5 kA
    Maximum AC Volts17 V
    Maximum DC Volts20 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)29.7 V
    Varistor Voltage (Min)24.3 V
    Varistor Voltage (Typ)27 V
    Capacitance @ Frequency18750 pF @ 1 MHz