V20E230AUTO2T
V20E230AUTO2T
Part Number
V20E230AUTO2T
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20E230AUTO2T.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20E230AUTO2T
Comments
    V20E230AUTO2T Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy225J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 MHz