V20E440AUTO
V20E440AUTO
Part Number
V20E440AUTO
Description
VARISTOR 715V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20E440AUTO.pdf
Delivery Services
V20E440AUTO
Comments
    V20E440AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy340J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts440 V
    Maximum DC Volts585 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)786.5 V
    Varistor Voltage (Min)643.5 V
    Varistor Voltage (Typ)715 V
    Capacitance @ Frequency500 pF @ 1 MHz