V20E510PL3T1
V20E510PL3T1
Part Number
V20E510PL3T1
Description
RADIAL VARISTOR 20MM ROHS/LEAD F
Delivery Services
V20E510PL3T1
Comments
    V20E510PL3T1 Specifications
    SeriesLV UltraMOV™
    RoHSRoHS
    Energy365J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts670 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency350 pF @ 1 MHz