V20E550PL4B
V20E550PL4B
Part Number
V20E550PL4B
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20E550PL4B.pdf
Delivery Services
V20E550PL4B
Comments
    V20E550PL4B Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts745 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz