V20E60AUTO
V20E60AUTO
Part Number
V20E60AUTO
Description
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V20E60AUTO.pdf
Delivery Services
V20E60AUTO
Comments
    V20E60AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy30J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts60 V
    Maximum DC Volts85 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)110 V
    Varistor Voltage (Min)90 V
    Varistor Voltage (Typ)100 V