V20H115PL2B
V20H115PL2B
Part Number
V20H115PL2B
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 180V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H115PL2B.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20H115PL2B
Comments
    V20H115PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy120J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts115 V
    Maximum DC Volts153 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V