V20H11PL2B
V20H11PL2B
Part Number
V20H11PL2B
Description
VARISTOR 18V 5KA DISC 20MM
Data sheet
V20H11PL2B.pdf
Delivery Services
V20H11PL2B
Comments
    V20H11PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy25J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge5 kA
    Maximum AC Volts11 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)19.8 V
    Varistor Voltage (Min)16.2 V
    Varistor Voltage (Typ)18 V