V20H130PL2B
V20H130PL2B
Part Number
V20H130PL2B
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H130PL2B.pdf
Delivery Services
V20H130PL2B
Comments
    V20H130PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy145J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts170 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V