V20H140PL2B
V20H140PL2B
Part Number
V20H140PL2B
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H140PL2B.pdf
Delivery Services
V20H140PL2B
Comments
    V20H140PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy155J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V