V20H150P
V20H150P
Part Number
V20H150P
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H150P.pdf
Delivery Services
V20H150P
Comments
    V20H150P Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy165J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency1600 pF @ 1 MHz