V20H20AUTO
V20H20AUTO
Part Number
V20H20AUTO
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
RADIAL VARISTOR 20MM ROHS/LEAD F
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20H20AUTO
Comments
    V20H20AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy100J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge5 kA
    Maximum AC Volts20 V
    Maximum DC Volts26 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)36.3 V
    Varistor Voltage (Min)29.7 V
    Varistor Voltage (Typ)33 V
    Capacitance @ Frequency13000 pF @ 1 MHz