V20H385P
V20H385P
Part Number
V20H385P
Description
VARISTOR 620V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H385P.pdf
Delivery Services
V20H385P
Comments
    V20H385P Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy325J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts385 V
    Maximum DC Volts505 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)682 V
    Varistor Voltage (Min)558 V
    Varistor Voltage (Typ)620 V
    Capacitance @ Frequency700 pF @ 1 MHz