V20H40PL3T
V20H40PL3T
Part Number
V20H40PL3T
Description
VARISTOR 68V 5KA DISC 20MM
Data sheet
V20H40PL3T.pdf
Delivery Services
V20H40PL3T
Comments
    V20H40PL3T Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy140J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge5 kA
    Maximum AC Volts40 V
    Maximum DC Volts56 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)74.8 V
    Varistor Voltage (Min)61.2 V
    Varistor Voltage (Typ)68 V