V20H420PL1T
V20H420PL1T
Part Number
V20H420PL1T
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H420PL1T.pdf
Delivery Services
V20H420PL1T
Comments
    V20H420PL1T Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy330J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency600 pF @ 1 MHz