V20H50PL3T
V20H50PL3T
Part Number
V20H50PL3T
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H50PL3T.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20H50PL3T
Comments
    V20H50PL3T Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy80J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts50 V
    Maximum DC Volts65 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)90.2 V
    Varistor Voltage (Min)73.8 V
    Varistor Voltage (Typ)82 V
    Capacitance @ Frequency6000 pF @ 1 MHz