V20H550AUTO
V20H550AUTO
Part Number
V20H550AUTO
Description
RADIAL VARISTOR 20MM ROHS/LEAD F
Delivery Services
V20H550AUTO
Comments
    V20H550AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts745 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz