V20H60PL1A
V20H60PL1A
Part Number
V20H60PL1A
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 100V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H60PL1A.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20H60PL1A
Comments
    V20H60PL1A Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy100J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts60 V
    Maximum DC Volts85 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)110 V
    Varistor Voltage (Min)90 V
    Varistor Voltage (Typ)100 V