V20H625P
V20H625P
Part Number
V20H625P
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20H625P.pdf
Delivery Services
V20H625P
Comments
    V20H625P Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy490J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts625 V
    Maximum DC Volts825 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.1 kV
    Varistor Voltage (Min)900 V
    Varistor Voltage (Typ)1 kV
    Capacitance @ Frequency250 pF @ 1 MHz