V20P460AUTO
V20P460AUTO
Part Number
V20P460AUTO
Description
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20P460AUTO.pdf
Delivery Services
V20P460AUTO
Comments
    V20P460AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy370J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts460 V
    Maximum DC Volts615 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)825 V
    Varistor Voltage (Min)675 V
    Varistor Voltage (Typ)750 V
    Capacitance @ Frequency400 pF @ 1 MHz