V20P50AUTOL2T
V20P50AUTOL2T
Part Number
V20P50AUTOL2T
Description
VARISTOR 82V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V20P50AUTOL2T.pdf
Delivery Services
V20P50AUTOL2T
Comments
    V20P50AUTOL2T Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy25J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts50 V
    Maximum DC Volts65 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)90.2 V
    Varistor Voltage (Min)73.8 V
    Varistor Voltage (Typ)82 V
    Capacitance @ Frequency6000 pF @ 1 MHz