V20P550AUTO
V20P550AUTO
Part Number
V20P550AUTO
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20P550AUTO.pdf
Delivery Services
V20P550AUTO
Comments
    V20P550AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy450J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts745 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz