V20X440E
V20X440E
Part Number
V20X440E
Description
VARISTOR 710V 15KA DISC 23MM
Data sheet
V20X440E.pdf
Delivery Services
V20X440E
Comments
    V20X440E Specifications
    SeriesXtreme Varistor
    RoHSRoHS
    Energy560J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge15 kA
    Maximum AC Volts440 V
    Maximum DC Volts585 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)781 V
    Varistor Voltage (Min)639 V
    Varistor Voltage (Typ)710 V
    Capacitance @ Frequency700 pF @ 1 kHz