V20X510E
V20X510E
Part Number
V20X510E
Description
VARISTOR 820V 15KA DISC 23MM
Data sheet
V20X510E.pdf
Delivery Services
V20X510E
Comments
    V20X510E Specifications
    SeriesXtreme Varistor
    RoHSRoHS
    Energy650J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge15 kA
    Maximum AC Volts510 V
    Maximum DC Volts670 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)902 V
    Varistor Voltage (Min)738 V
    Varistor Voltage (Typ)820 V
    Capacitance @ Frequency600 pF @ 1 kHz