V220CH8S
V220CH8S
Part Number
V220CH8S
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 220V 250A 2SMD NO LEAD
Data sheet
V220CH8S.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V220CH8S
Comments
    V220CH8S Specifications
    SeriesCH
    RoHSRoHS
    Energy5.0J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Current - Surge250 A
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency105 pF @ 1 MHz