V220RA16
V220RA16
Part Number
V220RA16
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 220V 4.5KA RADIAL BOX
Data sheet
V220RA16.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V220RA16
Comments
    V220RA16 Specifications
    SeriesRA
    RoHSRoHS
    Energy42J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Box
    Current - Surge4.5 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency900 pF @ 1 MHz