V230LA40CPX10X1347
V230LA40CPX10X1347
Part Number
V230LA40CPX10X1347
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
RAD VARISTOR 20MM
Data sheet
V230LA40CPX10X1347.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V230LA40CPX10X1347
Comments
    V230LA40CPX10X1347 Specifications
    SeriesLA
    RoHSRoHS
    Energy122J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 MHz