V242CA60
V242CA60
Part Number
V242CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 3.9KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V242CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V242CA60
Comments
    V242CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy8800J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts2.4 kV
    Maximum DC Volts3 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)4.29 kV
    Varistor Voltage (Min)3.51 kV
    Varistor Voltage (Typ)3.9 kV
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz