V24RA22X2749
V24RA22X2749
Part Number
V24RA22X2749
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 24V 2KA RADIAL BOX
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V24RA22X2749
Comments
    V24RA22X2749 Specifications
    SeriesRA
    RoHSRoHS
    Energy100J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Box
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts14 V
    Maximum DC Volts18 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)26.4 V
    Varistor Voltage (Min)21.6 V
    Varistor Voltage (Typ)24 V
    Capacitance @ Frequency18000 pF @ 1 MHz