V250LC40APX2855
V250LC40APX2855
Part Number
V250LC40APX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V250LC40APX2855
Comments
    V250LC40APX2855 Specifications
    SeriesLC
    RoHSRoHS
    Energy130J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz