V250LT40APX2855
V250LT40APX2855
Part Number
V250LT40APX2855
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V250LT40APX2855.pdf
Delivery Services
V250LT40APX2855
Comments
    V250LT40APX2855 Specifications
    SeriesLT
    RoHSRoHS
    Energy130J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz