V251CA60
V251CA60
Part Number
V251CA60
Description
VARISTOR 390V 50KA DISC 60MM
Delivery Services
V251CA60
Comments
    V251CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy880J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge50 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency10000 pF @ 1 MHz