V251HG34
V251HG34
Part Number
V251HG34
Description
VARISTOR 390V 40KA SQUARE 34MM
Delivery Services
V251HG34
Comments
    V251HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy370J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz