V271HG34
V271HG34
Part Number
V271HG34
Description
VARISTOR 430V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V271HG34.pdf
Delivery Services
V271HG34
Comments
    V271HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy400J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts275 V
    Maximum DC Volts370 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)473 V
    Varistor Voltage (Min)387 V
    Varistor Voltage (Typ)430 V
    Capacitance @ Frequency4500 pF @ 1 MHz