V27ZT60P
V27ZT60P
Part Number
V27ZT60P
Description
VARISTOR 27V 2KA DISC 20MM
Data sheet
V27ZT60P.pdf
Delivery Services
V27ZT60P
Comments
    V27ZT60P Specifications
    SeriesZT
    RoHSRoHS
    Energy120J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts17 V
    Maximum DC Volts22 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)29.7 V
    Varistor Voltage (Min)24.3 V
    Varistor Voltage (Typ)27 V
    Capacitance @ Frequency13000 pF @ 1 MHz