V300LA40CPX10X2855
V300LA40CPX10X2855
Part Number
V300LA40CPX10X2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V300LA40CPX10X2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V300LA40CPX10X2855
Comments
    V300LA40CPX10X2855 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy335J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts300 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)517 V
    Varistor Voltage (Min)423 V
    Varistor Voltage (Typ)470 V
    Capacitance @ Frequency7000 pF @ 1 MHz