V300LC40CPX745
V300LC40CPX745
Part Number
V300LC40CPX745
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 455V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V300LC40CPX745.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V300LC40CPX745
Comments
    V300LC40CPX745 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy335J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts300 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)490 V
    Varistor Voltage (Min)420 V
    Varistor Voltage (Typ)455 V
    Capacitance @ Frequency120 pF @ 1 MHz