V320LT40BPX2855
V320LT40BPX2855
Part Number
V320LT40BPX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V320LT40BPX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V320LT40BPX2855
Comments
    V320LT40BPX2855 Specifications
    SeriesLT
    RoHSRoHS
    Energy150J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts320 V
    Maximum DC Volts420 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)540 V
    Varistor Voltage (Min)462 V
    Varistor Voltage (Typ)501 V
    Capacitance @ Frequency750 pF @ 1 MHz