V331HG34
V331HG34
Part Number
V331HG34
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 518.5V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V331HG34.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V331HG34
Comments
    V331HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy475J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts330 V
    Maximum DC Volts435 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)570 V
    Varistor Voltage (Min)467 V
    Varistor Voltage (Typ)518.5 V
    Capacitance @ Frequency3750 pF @ 1 MHz