V36RA22X2749
V36RA22X2749
Part Number
V36RA22X2749
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 36V 2KA RADIAL BOX
Data sheet
V36RA22X2749.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V36RA22X2749
Comments
    V36RA22X2749 Specifications
    SeriesRA
    RoHSRoHS
    Energy160J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Box
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts23 V
    Maximum DC Volts31 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)39.6 V
    Varistor Voltage (Min)32.4 V
    Varistor Voltage (Typ)36 V
    Capacitance @ Frequency12000 pF @ 1 MHz